G-shock Men`s All Black Watch GST210B-1A Analog Digital Dial G-steel Case by Casio
$298
Details
Casio watch [GST210B1A] - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10028702 |
| MPN | GST210B1A |
| Model | G-Shock |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Max Wrist Size | 5.76-6 in (146.3-152.4 mm) |
| Lug Width | 26 mm |
| Case Size | 52 mm |
| Band Width | 26 mmm |
| Country of Origin | Japan |
| Closure | Buckle |
| Dial Pattern | Normal |
| Indices | Arabic Numerals Stick Indexes |
| Year Manufactured | 2000-2009 |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 16 mm |
| Handedness | Left |
| Caseback | Solid |
| Department | Men |
| Bezel Type | Fixed |
| Escapement Type | Cylinder |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport Luxury Dress/Formal Casual |
| Features | Altimeter Seconds Hand World Time Multifunction LED Display Limited Edition Backlight 12-Hour Dial Month Indicator Date Indicator Perpetual Calendar Scratch-Resistant Day Indicator Chronograph Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Multi-Dial Timer Shock-Resistant Annual Calendar Chronometer Luminous Dial Alarm Day/Date Splash Proof |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GST210B1A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Theme | Sports |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | No |
| Display | Analog & Digital |