Christian Montaigne55 Jbw Eyeglasses Frame Women`s Blue Havana 52mm by Dior
$215
$280
Details
Dior eyeglasses - Frame: Blue
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10034257 |
| MPN | Montaigne55 |
| Model | Montaigne55 |
| Frame Color | Blue |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Bridge Width | 15 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Department | Women |
| Type | Frames |
| Style | Full Rim |
| Frame Material | Plastic |
| Features | prescription-ready |
You might also like
Dior Montaigne 41 0CF2 Blue/khaki 52mm Eyeglasses Optical Frame - Frame: blue-khaki, Lens: Clear Demo Lens, Code: 0CF2
Christian Dior Eyeglasses CD Montaigne 53 SX7 Havana 48mm RX - Frame: Havana, Lens: Clear
Christian Dior Eyeglasses CD Montaigne 42 Fie Havana 52mm RX Optical Frame - Frame: Black, Lens: Clear
Christian Dior Montaigne No. 32 SF2 Matte Red Silver Eyeglasses Frame 56-16-145 - Red, Frame: Silver, Lens: Clear
Christian Dior Montaigne N°55F 086 54mm Brown Havana Eyeglasses Frames Italy - Frame: Brown