Ray-ban Justin Matte Black Polarized Grey Gradient 54mm Sunglasses RB4165 622/T3 by Ray-Ban
$140
$197
Details
Ray-Ban sunglasses JUSTIN CLASSIC POLARIZED - Frame: Matte Rubber Black, Lens: Gray
Ray-Ban is a legendary eyewear brand known for its iconic sunglasses and optical frames. Renowned for their timeless styles and high-quality lenses, Ray-Ban offers a variety of designs that cater to different tastes and lifestyles. With Ray-Ban, you can protect your eyes while making a bold fashion statement, making it a favorite choice among fashion enthusiasts and celebrities alike.
Product Specs
| Brand | Ray-Ban |
| SKU | 10036618 |
| MPN | RB4165 622/T3 55-16 |
| GTIN | 8053672495652 |
| Model | JUSTIN CLASSIC POLARIZED |
| Frame Color | Matte Rubber Black |
| Lens Color | Gray |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Width | 54 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| MSRP | 197 |
| Pattern | Solid |
| Lens Technology | Polarized Gradient Polarized |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UVA & UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Style | Square |
| Theme | Classic |
| Frame Material | Injected |
| Lens Height | 43.9 mm |
| Country of Origin | Italy |