Men`s Digital Watch G-shock Black Resin Strap Shock Resistant DW5600BB-1 by Casio
$159
Details
Casio watch [DW5600BB|DW-5600BB-1CR] - Dial: Black, Band: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10043617 |
| MPN | DW5600BB|DW-5600BB-1CR |
| GTIN | 0079767959760 |
| Model | DW-5600BB-1CR |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Case Shape | Square |
| Theme | G-Shock |
| Features | Alarm |
| BandWidth | 18 mm |
| Calendar | Date Day Month |
| CaseColor | Black |
| CaseMaterial | Resin |
| CaseShape | Square |
| CaseThickness | 13 mm |
| Collection | G-Shock |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black |
| WarrantyLength | 1 year |
| WaterResistant | 200 Meters |
| Country of Origin | Japan |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Band/Strap | One-Piece Strap |
| Reference Number | DW5600BB |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Square |
| Case Material | Resin |
| Display | Digital |
| Manufacturer | Casio |
You might also like
Casio G-shock Quartz Analog-digital Black Dial Men`s Watch GA100C-8A - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Street Spirit Limited Edition Mens Watch GA110SS-1A - Dial: Black, Band: Multicolor, Bezel: Multicolor
Casio G-shock Men`s Black Digital Shock Water Resistant Military Wristwatch - Dial: Black, Band: Black
Casio Men`s Digital Watch G-shock G-squad 800 Series Brown Strap GBD800UC-5 - Dial: Black, Band: Brown
Casio G-shock Mudmaster GGB100-1A9 Quad Sensor Bluetooth Orange Men`s Watch - Dial: Black, Band: Orange, Bezel: Black
Casio G-shock Alarm Chronograph Quartz Digital Black Dial Ladies Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Rose Gold-tone