Ray-ban Wayfarer Folding Classic Polished Black/G-15 Green 54 mm Sunglasses by Ray-Ban
$200
Details
Ray-Ban sunglasses Wayfarer Folding Classic - Frame: Polished Black, Lens: Green
Ray-Ban is a legendary eyewear brand known for its iconic sunglasses and optical frames. Renowned for their timeless styles and high-quality lenses, Ray-Ban offers a variety of designs that cater to different tastes and lifestyles. With Ray-Ban, you can protect your eyes while making a bold fashion statement, making it a favorite choice among fashion enthusiasts and celebrities alike.
Product Specs
| Brand | Ray-Ban |
| SKU | 10045481 |
| MPN | RB4105 601 54-20 |
| GTIN | 805289161196 |
| Model | Ray-Ban Wayfarer Folding Classic |
| Frame Color | Polished Black |
| Lens Color | Green |
| Temple Length | 140 mm |
| Bridge Width | 20 mm |
| Lens Width | 54 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Style | Square |
| Department | Men |
| Features | Lightweight Foldable |
| Pattern | Solid |
| Personalized | No |
| Theme | Designer |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| MSRP | 191 |
| Frame Material | Injected |
| Lens Height | 47.8 mm |
| Lens Technology | G-15 |
| Lens Material | Crystal (glass) |
You might also like
Ray-ban Wayfarer Folding RB 4105 Black/G-15 Classic Green Polarized Sunglasses - Frame: Black, Lens: G-15 Classic Green Polarized
Ray-ban Wayfarer Folding Matte Black Frame Unisex Sunglasses RB4105 601S-50 - Frame: Black, Lens: Green
Ray-ban Adult Wayfarer Folding Classic Polished Black/G-15 Green 50mm Sunglasses - Frame: Black, Lens: Green
Ray-ban Wayfarer Folding Classic Matte Black Green Lens RB4105 601S 54 - Frame: Black, Lens: Black
Ray-ban Wayfarer Folding Classic Polished Light Havana Brown RB4105 710/51 54 - Frame: Brown, Lens: Brown
Ray-ban Wayfarer Folding Classic Black/G-15 Green Sunglasses RB4105 601S 50-22 - Frame: Matte Black, Lens: Green