Christian Laparisiennedioro S5I White Brown 52mm Eyeglasses Frame CD50092I by Dior
$352
$399
Details
Dior eyeglasses LaParisienne - Frame: 2000
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10064363 |
| GTIN | 192337146718 |
| Model | LaParisienne |
| Frame Color | 2000 |
| Bridge Width | 19 mm |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Temple Length | 140 |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 40 mm |
| Character | Spirit |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Square |
| Frame Material | Metal Plastic |
| Theme | Animals Classic Leopard Fashion style viral iconic statement frame readers optical print |
| Features | Full Rim iconic paris readers unisex signature classic style luxury |
| Product Line | La Parisienne Dior |