Bandana Style 36 Classic White Black Skate Sneaker Men Size 5.5 Women 7.0 by Vans
$146
Details
Vans shoes Bandana Style - White
Vans is a popular lifestyle brand known for its iconic footwear, apparel, and accessories that celebrate skate culture and self-expression. With a focus on comfort and style, Vans offers a wide range of sneakers and clothing that cater to skateboarders, surfers, and everyone who embraces a laid-back, adventurous lifestyle, making it a staple in both fashion and sports communities.
Product Specs
| Brand | Vans |
| SKU | 10071842 |
| GTIN | 194902663088 |
| Model | Vans Bandana Style 36 |
| Color | White |
| CM Size | 23.5 |
| Width | Medium (D M) |
| EU Shoe Size | EUR 37 |
| UK Shoe Size | UK 4.5 |
| Shoe Width | Medium |
| US Shoe Size | 5.5 |
| Country of Origin | Unknown |
| Department | Men |
| Shoe Shaft Style | Low Top |
| (Women`s) | 7.0 |
| Inner toe to heel | 9 3/8" |
| Widest part of foot at ball | 3 1/8" |
| Season | Fall Spring Summer Winter |
| Outsole Material | Rubber |
| Performance/Activity | Basketball Beach Bodybuilding Cheerleading Gym & Training School Skateboarding |
| Heel area | 2 1/4" |
| Pattern | Skull |
| Personalized | No |
| Type | Athletic |
| Upper Material | Canvas and Suede |
| Signed | No |
| Occasion | Activewear Casual Workwear |
| Lining Material | Canvas |
| Style | Sneaker |
| Product Line | Vans Style 36 |
| Style Code | 36 |
| Closure | Lace Up |
| Cushioning Level | Moderate |