G-shock Master of G Mudmaster Twin Sensor Watch GG1000-1A / GG-1000-1A by Casio
$428
Details
Casio watch [GG10001A] MUDMASTER - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10091595 |
| MPN | GG10001A |
| Model | G-SHOCK MUDMASTER |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Max Wrist Size | 7.6-8 in |
| Lug Width | 22 mm |
| Band Width | 25 mm |
| Country of Origin | Unknown |
| Closure | Buckle |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Handedness | Left |
| Caseback | Solid |
| Department | Men |
| Unit Type | Unit |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Diver Sport |
| Features | Alarm Annual Calendar Atomic/Radio Controlled Backlight Day/Date LED Display Luminous Hands Month Indicator Multi-Dial Multifunction Self-Winding Shock-Resistant Splash Proof Thermometer Timer Water-Resistant World Time |
| Case Material | Resin |
| Unit Quantity | 1 |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | GG10001A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Casio G-shock GA900-1A Black Resin Strap Men`s Watch - Band: Black
Casio G-shock Mudmaster GG-1000-1A3 Twin Sensor Men`s Watch - Green - Dial: Green, Band: Green
Casio G-shock Mudmaster Master of G-land Matte Black Tough Solar GSG-100-1A - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Mudmaster GGB100-1A9 Quad Sensor Bluetooth Orange Men`s Watch - Dial: Black, Band: Orange, Bezel: Black
Casio G-shock Mudmaster Orange Strap Men`s Watch GG-B100X-1A9 - Band: Orange, Bezel: Black
Casio G-shock GWG-2000-1A1 Mudmaster Black Master OF G Men`s Watch - Black
G-shock Gent`s Mudmaster Ana-digi Brown Resin Band Men`s Watch - GG10001A5 - Face: Black, Dial: Black, Band: Brown, Gray, White, Beige, Green