G-shock G-steel Analog Digital Resin Stainless Steel Men`s Watch GM-110-1A by Casio
$209
Details
Casio watch [GM110-1A] - Dial: Silver, Band: Black, Bezel: Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10105191 |
| MPN | GM110-1A |
| GTIN | 0889232279954 |
| Model | Casio G-Shock GM110 |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Silver |
| Case Size | 51.9 mm |
| Comes In | Original Box and Paperwork |
| Crystal Type | Mineral Glass |
| Movement | Battery Powered |
| Clasp | Buckle |
| Hands and Markers | Luminous |
| Collection | G-Steel |
| Country of Origin | Japan Movement |
| Date Calendar | Day & Date Display |
| Bezel | Fixed |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Reference Number | GM110-1A |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual |
| Features | Day/Date Alarm 12-Hour Dial World Time Shock-Resistant Water-Resistant |
| Case Material | Stainless Steel Resin |
| Display | Analog & Digital |
| Manufacturer | Casio G-Shock |