Homme 0223 Ctl Eyeglasses Frame Men`s Matte Palladium Full Rim 54mm by Dior
$215
$370
Details
Dior eyeglasses - Frame: Silver
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10113341 |
| MPN | Dior0223 |
| GTIN | 716736053691 |
| Model | Dior0223 |
| Frame Color | Silver |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 150 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Department | Men |
| Type | Frames |
| Style | Full Rim |
| Frame Material | Metal & Plastic |
| Features | prescription-ready |
You might also like
Dior Homme Dior0225 2QT Eyeglasses Men`s Matte Khaki Full Rim Optical Frame 54mm - Frame: Green
Christian Dior Homme Eyeglasses Dior 0223 Color 003 Black Size 54 Men`s - Frame: 003
Dior Homme BlackTie265 AB8 Eyeglasses Men`s Havana Full Rim Optical Frame 52mm - Frame: Havana
Dior Homme BLACKTIE210 263 Black Plastic Eyeglasses Frame 53-19-150 Hand Made RX - Black, Frame: Black, Lens: Clear
Christian Dior Homme Blacktie 125 Sxo Black Eyeglasses Frames 52-14-140 - Frame: Black