G-shock x Alife™ Limited Edition Watch GA110ALIFE21-8A by Casio
$278
Details
Casio watch [GA110ALIFE218A] Alife Witching Hour - Dial: Gray, Band: Gray, Bezel: Gray
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10122970 |
| MPN | GA110ALIFE218A |
| GTIN | 0889232318301 |
| Model | G-SHOCK Alife Witching Hour |
| Bezel Color | Gray |
| Band Color | Gray |
| Dial Color | Gray |
| Case Size | 51.2 mm |
| Band Width | 25.4 mm |
| Closure | Buckle |
| Indices | Stick Indexes |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 16.9 mm |
| Department | Men |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Sport Travel |
| Features | Water-Resistant Shock-Resistant Limited Edition |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GA110ALIFE218A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Casio Men`s Digital Watch G-shock G-squad 800 Series Brown Strap GBD800UC-5 - Dial: Black, Band: Brown
Casio G-shock IN4MATION DW5600IN4M23 Collaboration Mosh Pit 2023 - Band: Multicolor, Bezel: Yellow
Casio G-shock Limited Edition Analog-digital Black/gray Watch GMS2100MF-1A - Dial: Black, Band: Gray, Bezel: Gray
Casio G-shock Analog/digital Rusted Iron Dial Black Watch GA-100RC-1A - Black
Casio G-shock Analog-digital Black Dial Plastic Strap Men`s Watch GA-110HR-1ADR - Black, Dial: Black, Band: Black