MDV106-1AV Mens Duro 200M Black Resin Strap w Date Analog Sport Watch by Casio
$120
Details
Casio watch [MDV106-1AV] Duro - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10145839 |
| MPN | MDV106-1AV |
| GTIN | 0079767977320 |
| Model | Casio Duro |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 48 mm |
| Case Size | 45.5 mm |
| Band Width | 23 |
| Dial Pattern | Marlin |
| Indices | Non-Numeric Hour Marks |
| Band/Strap | Two piece resin strap |
| Case Thickness | 11 mm |
| Department | Men |
| Caseback | Screwback |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport |
| Features | Date Indicator |
| Case Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | MDV106-1AV |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Chronograph Type | Chronograph |
| Case Finish | Brushed |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog |
You might also like
Casio MDV106B-1A1V Mens Duro 200M Black Resin Strap Wdate Analog Sport Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black & Blue
Casio MDV106B-1A3V Men`s Green Duro 200M WR Watch Diver Analog Sports 2021 - Dial: Red, Blue, Black, Band: Black, Manufacturer Band: Black
Casio MDV106DD-1A2V Mens Duro 200M All Metal w Date Analog Sport Dive Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Blue & Red
Casio MDV106G-1AV Duro Black Resin Watch 200 Meter WR Date Anti-reverse Bezel - Dial: Black, Band: Black
Casio MDV106B-2AV Duro Black Resin Watch 200 Meter WR Date Anti-reverse Bezel - Dial: Blue, Band: Black
Casio MDV106B-2AV Mens Duro 200M Black Resin Strap w Date Analog Sport Watch - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Blue
Casio MDV106DD-1A1V Sports 200m Stainless Steel Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black
Casio MDV106B-1A3V Men`s Duro 200M Black Resin Band Black Dial Analog Dive Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Green