Christian Designer Sunglasses So Electric MY2 in Black Gold with Green Lens by Dior
$290
$425
Details
Dior sunglasses - Black Gold, Frame: Black, Lens: Green
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10152838 |
| MPN | So-Electric-MY2 |
| GTIN | 762753015839 |
| Model | So-Electric-MY2 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Green |
| Color | Black Gold |
| Temple Length | 140 mm |
| Frame Width | 134 mm |
| Size | Medium |
| Lens Width | 58 mm |
| Bridge Width | 14 mm |
| Department | Women |
| Type | Sunglasses |
| Style | Oval |
| Lens Technology | Tinted |
| Theme | Designer Fashion Modern |
| Frame Material | Metal |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | CR39 |
| Features | Lightweight |
| Pattern | Solid |
| Gender | Ladies |
| Lens Height | 51 mm |
| Original/Authentic | Authentic |
| Protection | 100% UVA & UVB & UVC |