Men`s G-shock Rangeman Triple-sensor Atomic Solar GW9400-1B Watch - Black by Casio
$385
Details
Casio watch [GW94001B] RANGEMAN - Black, Dial: Black, Band: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10154137 |
| MPN | GW94001B |
| GTIN | 0889232252193 |
| Model | G-SHOCK RANGEMAN |
| Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 31 mm |
| Case Size | 53 mm |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Reference Number | GW94001B |
| Caseback | Stainless Steel |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport Casual |
| Features | Water-Resistant Shock-Resistant Atomic/Radio Controlled Day/Date |
| Case Material | Resin |
| Display | Analog Digital |
You might also like
Casio G-shock Street Spirit Limited Edition Mens Watch GA110SS-1A - Dial: Black, Band: Multicolor, Bezel: Multicolor
Casio G-shock Men`s Black Digital Shock Water Resistant Military Wristwatch - Dial: Black, Band: Black
Casio G-shock Alarm Chronograph Quartz Digital Black Dial Ladies Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Rose Gold-tone