Men`s Digital Watch G-shock G-squad 200 Series Black Resin Strap GBD200-1 by Casio
$202
Details
Casio watch [GBD2001] - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10155837 |
| MPN | GBD2001 |
| GTIN | 0889232306254 |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Band Width | 15 mm |
| Case Size | 15 mm |
| Case Shape | Square |
| Theme | G-Shock |
| BandWidth | 24 mm |
| Calendar | Date Day Month |
| CaseColor | Black |
| CaseMaterial | Resin |
| CaseShape | Square |
| CaseThickness | 15 mm |
| Collection | G-Shock |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black |
| WarrantyLength | 1 year |
| WaterResistant | 200 Meters |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Indices | Arabic Numerals |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Thickness | 15 mm |
| Reference Number | GBD2001 |
| Handedness | Right |
| Caseback | Screwback |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin Rubber |
| Watch Shape | Rectangle |
| Style | Sport Casual |
| Features | Bluetooth Shock-Resistant Date Indicator Limited Edition Backlight Alarm LED Display Chronograph |
| Case Finish | Matte |
| Case Material | Resin Plastic |
| Display | Digital |
| Manufacturer | Casio |
You might also like
G-shock Burning Red Series Watch GBA900RD-4A - Dial: Black, Band: Red, Bezel: Red
Casio G-shock Bluetooth Sci FI World Series Mens Watch DWB5600SF-7 - Dial: Black, Band: White, Bezel: White
Casio G-shock Baby-g Digital Watch Black Resin BGD-565-1 Series - Band: Black
Casio Men`s Vintage Series Digital Stainless Steel Casual Watch B640WBG-1BDF - Dial: Black, Band: Black
Casio G-shock GA-2200NN-1A Blazing Skeleton Analog Digital Watch GA-2200 Series - Dial: Black, Band: Green Transparent, Black, Bezel: Black
Casio G-shock 5000 Series Alarm Quartz Digital Black Dial Watch DW-5000SS-1DR - Dial: Black
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red