AE1500WH-5AV Digital Watch Resin Band 100M Water Resistant Wide Display AE by Casio
$92
Details
Casio watch [Ae-1500wh-5av] - Khaki, Dial: Grey, Band: Beige
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10157618 |
| MPN | Ae-1500wh-5av |
| GTIN | 0889232296951 |
| Model | AE1500WH-5AV |
| Color | Khaki |
| Dial Color | Grey |
| Bezel Color | Beige |
| Band Color | Beige |
| Lug Width | 27 mm |
| Band Width | 27 mm |
| Case Size | 54 mm |
| Band Type | Resin |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Closure | Buckle |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Thickness | 15.73 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Reference Number | Ae-1500wh-5av |
| Caseback | Solid |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport |
| Features | Digital Display Date Indicator Backlight Alarm 12-Hour Dial Chronograph |
| Case Material | Resin |
| Display | Digital |
You might also like
Casio G-shock Quartz Analog-digital Black Dial Men`s Watch GA100C-8A - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Black
Casio Men`s Digital Black and Grey Resin Strap G-shock Watch DW9052-1B - Black and Grey, Dial: Black, Band: Black
Casio Men’s Digital Illuminator Black and Grey Digital Watch - AE-1300WH-8AV - Black, Dial: Gray, Band: Black
Casio GD400-9 Gent`s Digital Grey Dial Green Resin Band Dive Watch - Face: Grey, Dial: Green, Band: Green
Casio Grey 33 MM A100WEF-3A Watch - Grey