Men`s G-shock Analog Digital Black Quartz Watch - GA-400-1BHDR by Casio
$188
Details
Casio watch [GA-400-1B|GA4001B] - Dial: Red, Black, Gray, Band: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10163902 |
| MPN | GA-400-1B|GA4001B |
| Model | Casio G-Shock |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Red Black Gray |
| Lug Width | 29 mm |
| Case Size | 55 mm |
| Band Width | 22 mm |
| Warranty | Seller Warranty |
| Closure | Buckle |
| Indices | Square Indexes |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Thickness | 18 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Handedness | Right |
| Department | Men |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Classic Diver Sport |
| Features | Date Indicator Luminous Hands Backlight Water-Resistant Luminous Dial Multifunction Magnetic-Resistant Timer 12-Hour Dial Chronograph Shock-Resistant Splash Proof World Time Day Indicator Mineral Crystal Alarm Day/Date |
| Case Material | Stainless Steel Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | GA-400-1B |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| Display | Analog Analog & Digital Digital |
You might also like
Casio G-shock Digital Display Black Resin Band Men`s Wrist Watch GBD-100SM-1A7DR - Black, Dial: Green, Black, Band: White
Casio G-shock Super Illuminator Digital Chrono Watch 51mm GD120MB-1 - Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock White Vapor Ana-digi Shock Resistant Mens Sports Watch GA100WD-1A - Dial: White, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Light Blue Dial Quartz Sports 200M Men`s Watch GM-2110D-2A - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: No Bezel
Casio G-shock Beach Time Lapse White Digital Watch DW5600TL-7 - Dial: Multicolor, Band: White, Bezel: White