Ray-ban RB 7244 8099 Matte Red with Gold Temples Authentc Eyeglasses Frame 53-18 by Ray-Ban
$152
$180
Details
Ray-Ban eyeglasses - Frame: MATTE RED WITH GOLD TEMPLES
Ray-Ban is a legendary eyewear brand known for its iconic sunglasses and optical frames. Renowned for their timeless styles and high-quality lenses, Ray-Ban offers a variety of designs that cater to different tastes and lifestyles. With Ray-Ban, you can protect your eyes while making a bold fashion statement, making it a favorite choice among fashion enthusiasts and celebrities alike.
Product Specs
| Brand | Ray-Ban |
| SKU | 10165752 |
| Model | RB 7244 |
| Frame Color | MATTE RED WITH GOLD TEMPLES |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Vertical | 38 mm |
| Pattern | Solid |
| Character | Vision |
| Type | Eyeglasses |
| Department | Unisex Adults |
| Style | RECTANGLE |
| Theme | Designer |
| Frame Material | Acetate |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim |