Men`s G-shock Digital Analog GA-900SKL Clear Watch by Casio
$178
Details
Casio watch [GA900SKL-7A] - Clear, Dial: Black, Band: Clear
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10171060 |
| MPN | GA900SKL-7A |
| GTIN | 4549526319426 |
| Model | GA900SKL-7A |
| Bezel Color | Clear |
| Color | Clear |
| Band Color | Clear |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 47 mm. |
| Style | Diver |
| Features | Water-Resistant |
| Indices | Square Indexes |
| Caseback | Screwback |
| Closure | Buckle |
| Case Thickness | 16.9 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Department | Men |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz Battery |
| Water Resistance | 200-meter water resistance |
| Material | Resin |
| Reference Number | GA900SKL-7A |
| Type | Wristwatch |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog & Digital |