Cross Step OX8106-0352 Mens Matte Woodgrain Eyeglasses Frames 52/16 by Oakley
$225
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Matte Woodgrain, Manufacturer: 0352
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10175391 |
| MPN | Cross Step OX8106-0352 |
| Model | Oakley Cross Step OX 8106-0352 |
| Frame Color | Matte Woodgrain |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Temple Length | 135 mm |
| Frame Width | 135 mm |
| Lens Width | 52mm |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Rectangle |
| Frame Material | Acetate Plastic |
| Vertical | 37 mm |
| Features | Full Rim Rectangular Square |
| Theme | Designer Sports |
| Bundle Listing | No |
| Age Group | Adult |
| Manufacturer Color | 0352 |