G-shock Super Illuminator Digital Chrono Watch 51mm GD120MB-1 by Casio
$142
Details
Casio watch [GD120MB-1] - Band: Black, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10177610 |
| MPN | GD120MB-1 |
| GTIN | 079767055639 |
| Model | Casio G-Shock |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Case Size | 51 mm |
| Band Width | 28 mm |
| Closure | Buckle |
| Band/Strap | One-Piece Strap |
| Department | Men |
| Caseback | Screwback |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport |
| Features | 12-Hour Dial Alarm Annual Calendar Backlight Chronograph Day/Date Mineral Crystal Shock-Resistant Water-Resistant World Time |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GD120MB-1 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Digital |
You might also like
Casio AE1500WH-5AV Digital Watch Resin Band 100M Water Resistant Wide Display AE - Khaki, Dial: Grey, Band: Beige
Casio MWA100HD-1AV Analog Watch Stainless Steel Band Illuminator 100 Meter WR - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio Illuminator Diver Multi-function St.steel Men`s Watch AE-2000WD-1A - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Black
Casio W220HF-3AV Chronograph Watch Alarm Illuminator Date Green Fabric Band - Dial: Digital, Band: Green, Bezel: Green
Casio W220HF-8AV Chronograph Watch Alarm Illuminator Date Gray Fabric Band - Dial: Digital, Band: Gray, Bezel: Gray