Christian CD Icono S3I Brown Gunmetal Eyeglasses 54mm DM50092I icon by Dior
$421
$490
Details
Dior eyeglasses - Frame: 2000
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10179779 |
| GTIN | 192337185885 |
| Model | s3i |
| Frame Color | 2000 |
| Bridge Width | 19 mm |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 145 |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 45 mm |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Square |
| Frame Material | Plastic |
| Theme | Classic Paris Fashion cannage diordiamond diordiamondo frame glasses optical readers style hinge |
| Features | Full Rim iconic paris readers unisex signature classic style luxury cannage |
| Product Line | ICON |