Taunt OX1091-0552 Red Fade 52/16/130 Eyeglasses by Oakley
$175
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Red Fade, Lens: Clear
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10180995 |
| MPN | Oakley Taunt OX1091-0552 |
| Model | Oakley Taunt OX1091-0552 Red Fade |
| Frame Color | Red Fade |
| Lens Color | Clear |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Temple Length | 130 mm |
| Age Group | Adult |
| Vertical | 35 mm |
| Department | Women |
| Frame Material | Plastic |
| Lens | Demo lens (Oakley) |
| Type | Eyeglasses |