Christian Montaigne No. 32 SF2 Matte Red Silver Eyeglasses Frame 56-16-145 by Dior
$280
$479
Details
Dior eyeglasses - Red, Frame: Silver, Lens: Clear
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10182465 |
| Model | Blacktie210 |
| Frame Color | Silver |
| Lens Color | Clear |
| Color | Red |
| Lens Socket Width | 55mm |
| Lens Width | 53mm |
| Bridge Width | 16mm |
| Temple Length | 150mm |
| Country of Origin | Italy |
| Features | Full Rim |
| Age Group | Adult |
| Custom Bundle | No |
| Vertical | 36mm |
| Department | Unisex |
| Frame Material | Plastic |
| Bundle Listing | No |
| Lenses | Demo with Print |
| Style | Rectangular |
| Theme | Designer |
| Type | Prescription Eyeglasses |
You might also like
Dior Montaigne 41 0CF2 Blue/khaki 52mm Eyeglasses Optical Frame - Frame: blue-khaki, Lens: Clear Demo Lens, Code: 0CF2
Christian Dior Eyeglasses CD Montaigne 53 SX7 Havana 48mm RX - Frame: Havana, Lens: Clear
Christian Dior Eyeglasses CD Montaigne 42 Fie Havana 52mm RX Optical Frame - Frame: Black, Lens: Clear
Christian Dior Montaigne55 Jbw Eyeglasses Frame Women`s Blue Havana 52mm - Frame: Blue
Christian Dior Montaigne N°55F 086 54mm Brown Havana Eyeglasses Frames Italy - Frame: Brown