Eyeglasses Bottle Rocket 4.0 11-967 53-18 120 Pewter Metal Frames by Oakley
$376
Details
Oakley eyeglasses Bottle Rocket - Frame: Pewter, Lens: Demos w/ Imprint
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10188897 |
| Model | Oakley Bottle Rocket |
| Frame Color | Pewter |
| Lens Color | Demos w/ Imprint |
| Bridge Width | 18mm |
| Lens Width | 53 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 120mm |
| Vertical | 29 mm |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Rectangle |
| Frame Material | Metal |
| Features | SPRING HINGES Full Rim |