Indioro S31 3000 Blue Eyeglasses 53-16-145mm Comes w/ Full Set by Dior
$302
$699
Details
Dior eyeglasses - Frame: Blue
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10194402 |
| Model | CHRISTIAN DIOR InDiorO S31 3000 |
| Frame Color | Blue |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Socket Width | 56 mm |
| Temple Length | 145mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 50 mm |
| Character | Vision |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Unit Type | oz |
| Style | Butterfly |
| Theme | Designer |
| Frame Material | Acetate Metal |
| Features | Full Rim |
| Unit Quantity | 2 |
| Product Line | Christian Dior |