Christian CD Icono S1I Black Gunmetal Eyeglasses 53mm DM50080I icon by Dior
$511
$610
Details
Dior eyeglasses - Frame: 1000
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10196924 |
| GTIN | 192337161735 |
| Model | s1i |
| Frame Color | 1000 |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 140 |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 45 mm |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Square |
| Frame Material | Plastic |
| Theme | Classic Paris Fashion cannage diordiamond diordiamondo frame glasses optical readers style hinge |
| Features | Full Rim iconic paris readers unisex signature classic style luxury cannage |
| Product Line | ICON |