G-shock White Vapor Ana-digi Shock Resistant Mens Sports Watch GA100WD-1A by Casio
$178
Details
Casio watch [GA-100WD-1A GA100WD1A] - Dial: White, Band: Black, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10198779 |
| MPN | GA-100WD-1A GA100WD1A |
| GTIN | 889232390918 |
| Model | G-SHOCK GA-100 |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | White |
| Country of Origin | Japan |
| Closure | Buckle |
| Indices | Baton Indexes |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Department | Men |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Sport Travel |
| Features | World Time Shock-Resistant |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GA-100WD-1A GA100WD1A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Casio Men`s Vintage Series Digital Stainless Steel Casual Watch B640WBG-1BDF - Dial: Black, Band: Black
Casio Men`s Digital Watch G-shock G-squad 200 Series Black Resin Strap GBD200-1 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio Digit 6900 Series GM-6900B-4 -