G-shock Light Blue Dial Quartz Sports 200M Men`s Watch GM-2110D-2A by Casio
$380
Details
Casio watch [GM-2110D-2A] - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: No Bezel
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10207227 |
| MPN | GM-2110D-2A |
| GTIN | 4549526383533 |
| Model | GM-2110D-2A |
| Dial Color | Blue |
| Bezel Color | No Bezel |
| Band Color | Silver |
| Case Size | 44.40 mm |
| Type | Wristwatch |
| Department | Men`s |
| Style | Sports |
| Features | Mineral Deployment Clasp Month Day&Date Display |
| Water Resistant | 200M Water Resistance |
| Water Resistance Rating | 200 m (20 ATM) |
| Case Material | Resin |
| Band Material | Stainless Steel |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Movement | Quartz |
| Display | Analog & Digital |
| Reference Number | GM-2110D-2A |
| Watch Shape | Round |
| Band/Strap | Bracelet |
| Indices category | Index |
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| With Manual/Booklet | Yes |
| With Papers | Yes |
| Country of Origin | Japan |
You might also like
Casio Men`s G-shock Analog Digital Black Quartz Watch - GA-400-1BHDR - Dial: Red, Black, Gray, Band: Black
Casio G-shock Digital Display Black Resin Band Men`s Wrist Watch GBD-100SM-1A7DR - Black, Dial: Green, Black, Band: White
Casio G-shock Super Illuminator Digital Chrono Watch 51mm GD120MB-1 - Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock White Vapor Ana-digi Shock Resistant Mens Sports Watch GA100WD-1A - Dial: White, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Beach Time Lapse White Digital Watch DW5600TL-7 - Dial: Multicolor, Band: White, Bezel: White