York Bulova Mother Of Pearl 43L184 Women`s Stainless Steel Watch by Caravelle
$102
Details
Caravelle watch Mother Pearl - Dial: Multicolour, Band: Silver, Bezel: Silver
Caravelle is a stylish watch brand known for its affordable yet elegant timepieces. With a focus on contemporary design, Caravelle offers a diverse range of watches that cater to various tastes and occasions. Whether you`re dressing up for a formal event or seeking a chic everyday accessory, Caravelle provides quality options that enhance your personal style effortlessly.
Product Specs
| Brand | Caravelle |
| SKU | 10211100 |
| MPN | 43L184 |
| GTIN | 042429528567 |
| Model | Mother Of Pearl |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Multicolour |
| Lug Width | 16 mm |
| Case Size | 36mm(Including Crown) |
| Band Width | 16 mm |
| Closure | Push-Button Deployant |
| Dial Pattern | Mother of Pearl |
| Indices | Baton Indexes |
| Case Thickness | 7.4mm |
| Band/Strap | Bracelet |
| Department | Women |
| Caseback | Snap |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Classic Dress/Formal |
| Features | Rhinestone Bezel 12-Hour Dial Central Second |
| Case Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | 43L184 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Finish | Polished |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog |