EF527D-1A Men`s Edifice Black Dial SS Bracelet Chrono Watch by Casio
$211
Details
Casio watch [EF527D-1AV] - Dial: Black, Band: Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10222514 |
| MPN | EF527D-1AV |
| GTIN | 0079767927295 |
| Model | EF527D-1AV |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Black |
| Band Width | 22 mm |
| Case Size | 45.5 mm |
| Calendar | Date |
| CaseMaterial | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black |
| WarrantyLength | 1 year |
| WaterResistant | 100 meters |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Indices | Non-Numeric Hour Marks |
| Band/Strap | Bracelet |
| Reference Number | EF527D-1AV |
| Caseback | Screwback |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| Watch Shape | Round |
| Style | Dress/Formal |
| Features | Water-Resistant Chronograph |
| Case Finish | Brushed |
| Case Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
| Manufacturer | Casio |
You might also like
Casio Edifice EFV620D-1A2 Chronograph Stainless Steel Blue Bezel Men`s Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Blue
Casio Men`s EF563DB-1AV Edifice Stainless Chronograph Sport - Great Gift - Band: Silver
Casio Men Edifice Efr- 538 BK -1A Black Dial Stainless Steel Band Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio Edifice EF-338DB-7ADF Analog Men`s Stainless Steel Water Resistant Watch - Dial: White, Band: Silver
Casio Men`s ERA-500DB-1ACR ERA-500 Edifice Analog-digital Display Quartz - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black
Casio Men`s Edifice Black Dial Resin Band Watch EFR-516PB-1A4 - Black
Casio EFB108D-1AV Edifice w Sapphire Crystal 100M w Date Stainless Sport Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver