Men`s Quartz Illuminator Black Resin Band 50mm Watch DW291H-9AV by Casio
$102
Details
Casio watch [DW291H-9AV] Illuminator - Dial: Gold, Gray, Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10223785 |
| MPN | DW291H-9AV |
| GTIN | 0889232251257 |
| Model | Casio Illuminator |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Gold Gray Black |
| Lug Width | 27 mm |
| Case Size | 50 mm |
| Band Width | 38 mm |
| With Papers | Yes |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Handedness | Left |
| Caseback | Solid |
| Department | Men |
| Bezel Type | 24-Hour |
| Watch Shape | Square |
| Style | Sport Casual Classic |
| Features | Timer Day/Night Indicator Date Indicator Backlight Alarm 12-Hour Dial World Time Day Indicator Chronograph |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | DW291H9AV |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Display | Digital |
| Manufacturer Part Number | DW291H-9AV |
You might also like
Casio Men`s Watch Quartz Blue Dial Black Resin Strap Illuminator MWA-100H-2AV - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Blue
Casio AQS810W-1A4V Solar Illuminator Watch Black Resin 100 Meter 5 Alarms - Dial: Black, Band: Black
Casio Vintage Watch Resin Band Alarm 10 Year Battery Illuminator W210-1BV - Dial: Gray, Band: Black
Casio G-shock Super Illuminator Digital Chrono Watch 51mm GD120MB-1 - Band: Black, Bezel: Black
Casio MWA100HD-1AV Analog Watch Stainless Steel Band Illuminator 100 Meter WR - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio Illuminator Diver Multi-function St.steel Men`s Watch AE-2000WD-1A - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Black
Casio W220HF-3AV Chronograph Watch Alarm Illuminator Date Green Fabric Band - Dial: Digital, Band: Green, Bezel: Green
Casio W220HF-8AV Chronograph Watch Alarm Illuminator Date Gray Fabric Band - Dial: Digital, Band: Gray, Bezel: Gray