Eyeglasses Chamfer Squared OX8143-0154 54-16 140 Matte Black Frames by Oakley
$326
Details
Oakley eyeglasses CHAMFER SQUARED - Frame: Matte Satin Black, Lens: Demo w/ Imprint
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10224081 |
| GTIN | 888392331885 |
| Model | CHAMFER SQUARED OX8143-0154 |
| Frame Color | Matte Satin Black |
| Lens Color | Demo w/ Imprint |
| Bridge Width | 16mm |
| Lens Width | 54 mm |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Vertical | 39mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Square |
| Frame Material | Plastic |
| Theme | Sports |
| Features | Interchangeable Logos Interchangeable Nose Pads Extra logos + nose pads included Adjustable nose pads |