Eyeglasses Socket 5.0 OX3217-0355 55-17 138 Brushed Chrome Frames by Oakley
$335
Details
Oakley eyeglasses SOCKET - Frame: Brushed Chrome / Red / Rubber Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10227768 |
| GTIN | 888392219510 |
| Model | SOCKET 5.0 OX3217-0355 3217-0355 |
| Frame Color | Brushed Chrome / Red / Rubber Black |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 55mm |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Temple Length | 138mm |
| Vertical | 31mm |
| Department | Unisex |
| Type | Full Rim |
| Style | Rectangular |
| Frame Material | Plastic / Metal |
| Theme | Sports |
| Features | Full Rim Spring Hinges |
| Lenses | Demo with Print |
You might also like
Oakley OX3128 02 Socket 5.5 Satin Pewter Men Eyeglasses Frame 54-18mm - Frame: Pewter
Oakley Socket 5.5 Frames - Satin Black Cobalt - Satin Black/Demo Lens, lens__map: Clear
Oakley Socket 5.5 Frames - Pewter - Satin Pewter/Demo Lens, lens__map: Clear
Oakley Frame 0Ox3218 Socket 5.5 Rectangle Frames - Polished Black / Clear - Polished Black/Demo Lens, lens__map: Clear
Oakley Socket 5.0 Frames - Satin Black Cobalt - Satin Black Blue/Demo Lens, lens__map: Clear
Oakley Frame 0Ox3217 Socket 5.0 Rectangle Frames - Satin Pewter / Clear - Satin Black Cool Grey/Demo Lens, lens__map: Clear
Oakley Socket 5.5 OX3218-0256 Satin Pewter 56-18-140 - Satin Pewter, Frame: Satin Pewter