G-shock 5600 Series G5600BG-5 Beige Rubber Band Solar Digital Men`s Watch by Casio
$228
Details
Casio watch [G5600BG-5] - Dial: Gray, Band: Beige, White, Olive Green, Bezel: Beige
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10231801 |
| MPN | G5600BG-5 |
| Model | G-SHOCK 5600 |
| Bezel Color | Beige |
| Band Color | Beige White Olive Green |
| Dial Color | Gray |
| Max Wrist Size | 145 to 205 mm |
| Case Size | 43.2 mm |
| Closure | Buckle |
| Year Manufactured | 2025 |
| Gender | Men`s |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 12.7 mm |
| Department | Men |
| Watch Shape | Rectangle |
| Age Group | Adult |
| Style | Casual Sport |
| Features | Alarm Annual Calendar Backlight Day/Date stop watch |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | G5600BG-5 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Digital |
You might also like
Casio Men`s Vintage Series Digital Stainless Steel Casual Watch B640WBG-1BDF - Dial: Black, Band: Black
Casio G-shock Metal 5600 Silver Men`s Silicone Band Watch GM5600YM-8 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio G-shock Analog Digital GA-110 Series Gold Dial Watch GA110CD-1A9 - Dial: Gold, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Blue Dial Quartz Sports 200M Men`s Watch GA-110AS-5A 110 Series - Dial: Blue, Band: White, Bezel: White
Casio G-shock GA100MMC-1A Black Rosegold Men’s Watch - Band: Black
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red
Casio G-shock Two-tone Utility Colors Series GA-110TU-1A5 - 110 Series - Limited edition color: khaki/black, Dial: Black, Bezel: Black