Men`s Watch World Time Black and Grey Ana-digi Dial Strap AEQ-110W-1AV by Casio
$91
Details
Casio watch [AEQ110W1AV] Telememo - Dial: Black, Band: White, Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10233442 |
| MPN | AEQ110W1AV |
| GTIN | 0889232112367 |
| Model | Telememo 30 |
| Band Color | White Black |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 28 mm |
| Band Width | 28 mm |
| Case Size | 47 mm |
| Case Shape | Round |
| BandWidth | 20 mm |
| Calendar | Date Day Month |
| CaseColor | Black |
| CaseMaterial | Resin |
| CaseShape | Round |
| CaseThickness | 17 mm |
| Crown | Push and pull |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black Grey |
| WarrantyLength | 1 year |
| WaterResistant | 100 Meters |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Thickness | 15 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Reference Number | AEQ110W1AV |
| Caseback | Screwback Case |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin Silicone Metal Rubber |
| Watch Shape | Round |
| Style | Pilot/Aviator Sport Dress/Formal Casual Military |
| Features | Water-Resistant Timer Date Indicator Backlight Alarm Acrylic Crystal 12-Hour Dial Day/Date World Time Day Indicator Chronograph |
| Case Finish | Matte |
| Case Material | Stainless Steel Resin Plastic Crystal |
| Display | Analog Analog & Digital Digital |
| Manufacturer | Casio |
You might also like
Casio Men`s AEQ110W-1A World Time Telememo Black and White Sport Watch - Dial: White, Band: White, Bezel: White
Casio G-shock GM6900SCM-1 Camouflage Metal Case Skeleton Semi-transparent Band - Dial: Silver, Band: Skeleton
Casio Men`s Analog Digital Watch AQ180W 1BV Data Bank World Tim Battery - Dial: Black, Band: Black
Casio AQ-800E-1A Men`s Watch Retro Vintage Black Dial Analog/digital - Black, Dial: Black, Band: Silver
Casio MWQ100-2AV Telememo 30 Watch 10 Year Battery 3 Alarms Chronograph - Dial: Black, Blue, Band: Black
Casio Men`s Watch Black Satin Band Day Date Calendar Telememo 52MM AEQ120-2AV - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black