Latch SS OX8114-0352 Mens Polished Grey Tortoise Eyeglasses Frames 52 by Oakley
$211
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Grey Tortoise, Manufacturer: 0352
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10239027 |
| MPN | Latch SS OX8114-0352 |
| GTIN | 888392271808 |
| Model | Oakley Latch SS OX 8114-0352 |
| Frame Color | Grey Tortoise |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Temple Length | 131 |
| Frame Width | 140mm |
| Lens Width | 52mm |
| Department | Men |
| Style | Rectangular |
| Vertical | 38 mm |
| Bundle Listing | No |
| Frame Material | Plastic |
| Age Group | Adult |
| Features | Full Rim Rectangular |
| Type | Eyeglasses |
| Theme | Tortoise |
| Manufacturer Color | 0352 |