Gauge 7.2 Arch OX8113-0153 Mens Satin Black Eyeglasses Frames 53/17 by Oakley
$225
Details
Oakley eyeglasses Gauge Arch - Satin Black, Frame: Satin Black, Manufacturer: 0153
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10242007 |
| MPN | OX8113-0153 |
| GTIN | 888392282361 |
| Model | Gauge 7.2 Arch OX8113-0153 |
| Frame Color | Satin Black |
| Color | Satin Black |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 136 mm |
| Bridge Size | 17 mm |
| Frame Width | 145 mm |
| Lens Width | 53mm |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Full Rim |
| Frame Material | Acetate Plastic |
| Vertical | 34 mm |
| Features | Full Rim Rectangular Square |
| Theme | Designer Sports |
| Gender | Men |
| Frame Shape | Rectangular |
| Pattern | Solid |
| Product Line | Gauge 7.2 Arch |
| Bundle Listing | No |
| Age Group | Adult |
| Manufacturer Color | 0153 |