Eyeglasses Wingback SQ OX5148-0256 56-18 136 Titanium Pewter Frames by Oakley
$401
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Pewter, Lens: Demos with Imprint
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10242982 |
| Model | OX5148-0256 |
| Frame Color | Pewter |
| Lens Color | Demos with Imprint |
| Frame Width | 137 mm |
| Bridge Width | 18mm |
| Lens Width | 56 mm |
| Lens Socket Width | 56 mm |
| Temple Length | 136 mm |
| Vertical | 37 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Rectangle |
| Frame Material | Titanium |
| Theme | Classic Sports |
| Features | Half Frame Half Rim Semi-rimless Thin & Light titanium Spring Hinges |