Eyeglasses Exchange OX8055-0354 54-17 Polished Clear Silver Frames by Oakley
$351
Details
Oakley eyeglasses Exchange - Frame: Polished Clear / Silver, Lens: Demos with Imprint
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10249874 |
| GTIN | 888392575135 |
| Model | Oakley Exchange |
| Frame Color | Polished Clear / Silver |
| Lens Color | Demos with Imprint |
| Frame Width | 139 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 54 mm |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 136 mm |
| Country of Origin | Thailand |
| Vertical | 40 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Rectangle |
| Frame Material | Metal Plastic Rubber Temple Tips |
| Features | Full Rim Rectangular |
You might also like
Oakley OX8055 0256 Exchange Grey 56-17-136 Rectangle Eyeglass Frame - Men - Frame: Gray
Oakley Eyeglasses Exchange OX8055-0356 56-17 Polished Clear Silver Frames - Frame: Polished Clear / Silver, Lens: Demos with Imprint
Oakley Exchange OX8055-0256 Stain Grey Smoke / Clear Lens 56mm Eyeglasses - Frame: Stain Grey Smoke