Overhead Eyeglasses OX8060-0159 59-16 138 X-large Satin Black Frames by Oakley
$270
Details
Oakley eyeglasses Overhead - Matte Satin Black, Frame: Matte Black, Lens: Demos with imprint
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10254042 |
| Model | Oakley Overhead OX8060-0159 |
| Color | Matte Satin Black |
| Frame Color | Matte Black |
| Lens Color | Demos with imprint |
| Frame Width | 148 mm - Extra Large Size |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Width | 59 mm |
| Lens Socket Width | 59 mm |
| Temple Length | 138 mm |
| Country of Origin | Brazil |
| Vertical | 34 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Rectangle |
| Frame Material | Plastic / Metal Rubber |
| Theme | Sports |
| Features | Full Rim Lightweight Large Size Wide Fit Extra Large Size |
You might also like
Oakley OX8060 0257 Satin Grey Smoke Overhead Eyeglasses 57/16/138 - Frame: Gray
Oakley Men`s Ox8060 Overhead 0159 Satin Black/demo Lens 59 mm - Frame: Satin Black/Demo Lens, Lens Map: Clear
Oakley Overhead OX8060-0659 Matte Dark Stonewash Opaline Eyeglass Frames 57mm - Frame: Opaline
Oakley Overhead OX8060 Mens Plastic Eyeglass Frame 01 Satin Black 59-16 - Frame: Black
Oakley Overhead Eyeglasses Frames OX8060-0157 Glasses Satin Black 57mm W/case - Frame: Black, Logo: Silver
Oakley OX8060-0159 Overhead Satin Black 59-16-138 - Frame: Satin Black