Crosslink OX8027-1353 Satin Black 53/17/140 Eyeglasses by Oakley
$256
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Satin Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10254519 |
| MPN | Oakley Crosslink OX8027-1353 |
| Model | Oakley Crosslink OX8027-1353 Satin Black |
| Frame Color | Satin Black |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Department | Unisex |
| Style | Full Rim |
| Vertical | 30 mm |
| Lenses | Original demo lens (Oakley) |
| Frame Material | Plastic |
| Type | Eyeglasses |
| Age Group | Adult |
You might also like
Oakley Crosslink OX8117-0152 Mens Satin Black Eyeglasses Frames 52/17-143 - Frame: Black & Red, Manufacturer: 0152
Oakley OX8111-1053 Crosslink Youth Satin Lavender 53/15/126 Eyeglasses - Frame: Satin Lavender
Oakley Crosslink Float OX3221-0456 Mens Satin Black Eyeglasses Frames 56/17 - Frame: Satin Black/Red, Manufacturer: 0456
Oakley Crosslink Zero OX8076-0258 Mens Black Ink Eyeglasses Frames 58/16 - Frame: Black & Yellow, Manufacturer: 0258