AQ-800E-1A Men`s Watch Retro Vintage Black Dial Analog/digital by Casio
$112
Details
Casio watch [AQ-800E-1A] - Black, Dial: Black, Band: Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10259931 |
| MPN | AQ-800E-1A |
| Model | AQ-800E-1A |
| Dial Color | Black |
| Band Color | Silver |
| Bezel Color | Silver |
| Color | Black |
| Case Size | 32 mm |
| Style | Casual |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | AQ-800E-1A |
| Features | Alarm |
| Movement | Quartz |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Material | Stainless Steel |
| Display | Digital |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| With Papers | Yes |
| Indices | Stick Indexes |
| Watch Shape | Square |
| Bezel Type | Fixed |
| Caseback | Solid |
You might also like
Casio Men`s Quartz Illuminator Black Resin Band 50mm Watch DW291H-9AV - Dial: Gold, Gray, Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock GM6900SCM-1 Camouflage Metal Case Skeleton Semi-transparent Band - Dial: Silver, Band: Skeleton
Casio Men`s Watch World Time Black and Grey Ana-digi Dial Strap AEQ-110W-1AV - Dial: Black, Band: White, Black
Casio Men`s Analog Digital Watch AQ180W 1BV Data Bank World Tim Battery - Dial: Black, Band: Black