Pitchman OX8050-0553 Polished Black 53/18/140 Eyeglasses by Oakley
$220
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Polished Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10261078 |
| MPN | Oakley Pitchman OX8050-0553 |
| Model | Oakley Pitchman OX8050-0553 Polished Black |
| Frame Color | Polished Black |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Age Group | Adult |
| Vertical | 33 mm |
| Department | Unisex |
| Frame Material | Plastic |
| Lens | Demo lens (Oakley) |
| Style | Full Rim |
| Type | Eyeglasses |