G Shock GD010-3 Military Green Digital Watch 10 Year Battery by Casio
$142
Details
Casio watch [GD010] Shock - Dial: Gray, Band: Black, Bezel: Green
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10261670 |
| MPN | GD010 |
| GTIN | 889232382210 |
| Model | G Shock |
| Band Color | Black |
| Bezel Color | Green |
| Dial Color | Gray |
| Case Size | 54.9 × 51.9 × 16.1 mm |
| Max Wrist Size | 215 mm |
| Materials sourced from | Thailand |
| Country of Origin | Thailand |
| Band Material | Resin |
| Band/Strap | Band |
| Case Material | Resin |
| Case Thickness | 16.1 mm |
| Department | Men |
| Display | Digital |
| Features | timer worldtime stopwatch alarm |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | GD010 |
| Style | Sports casual |
| Type | Wristwatch |
| Watch Shape | Round |
| Water Resistance | 200 meters |
| Year Manufactured | 2023 |
You might also like
Casio G-shock Quartz Analog-digital Black Dial Men`s Watch GA100C-8A - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Black
Casio Men`s Watch G-shock G-squad Ana-digi Dial Black Strap GBD800-1B - Dial: Black, Band: Black
Casio G-shock Alarm Quartz Analog-digital Black Dial Men`s Watch GBA-900-1ADR - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Alarm Chronograph Quartz Digital Black Dial Ladies Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Rose Gold-tone
Casio Analog-digital GA-010 Series GA-010-5A -
Casio Men`s Watch G-shock Quartz Black Analog-digital Dial Red Strap GA700-4A - Face: Black, Dial: Black, Band: Red
Casio G-shock 5000 Series Alarm Quartz Digital Black Dial Watch DW-5000SS-1DR - Dial: Black
Casio G-shock Alarm Quartz Digital Ladies Watch GM-S5640GEM-7DR - Dial: Digital, Band: Translucent White, Bezel: Rainbow IP