G-shock Blue Dial Quartz Sports 200M Men`s Watch GA-110AS-5A 110 Series by Casio
$196
Details
Casio watch [GA-110AS-5A GA110AS5A] - Dial: Blue, Band: White, Bezel: White
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10264478 |
| MPN | GA-110AS-5A GA110AS5A |
| GTIN | 4549526397509 |
| Model | GA-110AS-5A |
| Bezel Color | White |
| Band Color | White |
| Dial Color | Blue |
| Case Size | 51.20 mm |
| Band Width | 17 mm |
| Country of Origin | Japan |
| Closure | Buckle |
| Indices | Index No Hour Marks |
| Year Manufactured | 2010-2019 |
| Gender | Men`s |
| Indices category | Index |
| Band/Strap | Bracelet |
| Water Resistant | 200M Water Resistance |
| Case Thickness | 17 mm |
| Water Resistance Rating | 200 m (20 ATM) |
| Handedness | Left |
| Department | Men |
| Caseback | Screwback |
| Bezel Type | Fixed Bezel Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sports Sport |
| Features | Buckle Clasp Month Day & Date Display Resin Case Alarm Shock-Resistant Water-Resistant Day/Date |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GA-110AS-5A GA110AS5A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Baby-g World Time Women`s Shock Resistant Sports Casio Wrist Watch BA-120TG-4AD - Dial: Multicolor, Band: Pink
Casio MRW200H-4B Men`s Black Diver`s Style Sports Watch MRW200H-4BV - Black, Dial: Black, Orange, Band: Black
Casio MTPVD300-1B Men`s Sports Multifunction MTP-VD300 Steel Watch - Silver, Dial: Black, Band: Black
Casio Usda Certified Organic Cold Pressed Unrefined Raw Avocado Oil - 1 Gallon/128 Fl - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio MRW230H-1E2V Men`s Standard Rotating Bezel Day Date 100M Sports Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Pepsi