Titanium Eyeglasses Metal Plate OX5038-0655 55-18 Brushed Chrome Frames by Oakley
$414
Details
Oakley eyeglasses METAL PLATE - Frame: Brushed Chrome / Gunmetal Silver, Lens: Demos w/ Imprint
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10265658 |
| MPN | OX5038-0655 |
| GTIN | 700285255002 |
| Model | METAL PLATE OX5038-0655 |
| Frame Color | Brushed Chrome / Gunmetal Silver |
| Lens Color | Demos w/ Imprint |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Width | 55 mm |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Vertical | 31 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Rectangle |
| Frame Material | Titanium |
| Features | Full Rim Spring Hinges |
You might also like
Oakley Metal Plate OX5038-0655 Brushed Chrome Titanium Size 55/18/140 Eyeglasses - Frame: 0655 (Brushed Chrome), Lens: Original Demo lenses (Oakley)
Oakley Metal Plate 22-198 Matte Black Titanium Size 53/18/140 Eyeglasses - Frame: 22-198 (Matte Black), Lens: Clear (Oakley demo lenses)
Oakley Metal Plate OX5038-0555 Titanium Size 55/18/140 Matte Black Eyeglasses - Frame: Black
Oakley Metal Plate OX5038-0555 Matte Black Titanium Size 55/18/140 Eyeglasses - Frame: 0555 (Matte Black), Lens: Original Demo lenses (Oakley)
Oakley 22-198 Metal Plate Eyeglasses Size: 53 - 18 - 140 - Frame: Matte black
Oakley Metal Plate 22-198 Matte Black Titanium 53/18/140 Eyeglasses - Frame: Black, Lens: Clear
Oakley Metal Plate Frames - Matte Black / Clear Gradient Blue - Matte Black Grey/Demo Lens, lens__map: Clear