SGW100-2B Twin Sensor Compass Watch Thermometer 200M WR Backlight by Casio
$146
Details
Casio watch [SGW-100-2BCF] OutGear Twin Sensor - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Colorful
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10271472 |
| MPN | SGW-100-2BCF |
| GTIN | 0079767035471 |
| Model | OutGear Twin Sensor |
| Bezel Color | Colorful |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 51 mm Mm.5mm |
| With Papers | Yes |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Complications | Alarm |
| Age | Modern (2000-present) |
| Water Resistance Rating | 200 m (20 ATM) |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Indices | 12-HR. Dial 24-HR. Dial |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Reference Number | SGW-100-2BCF |
| Department | Men Unisex Adults |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport |
| Features | Water-Resistant Mineral Crystal Date Indicator Backlight Alarm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Display | Digital |
You might also like
Casio G-shock Mudmaster GG-1000-1A3 Twin Sensor Men`s Watch - Green - Dial: Green, Band: Green
Casio Rangeman GW9400-3 Twin Sensor Black Dial G-shock Men`s Green Wrist Watch - Green, Dial: Black, Band: Green
Casio Men`s Twin Sensor Digital Quartz Black 47.5mm Watch SGW100-1V - Dial: Gray, Band: Black