G-shock GBD800UC3 Wrist Watch For Men by Casio
$148
Details
Casio watch [GBD800UC3] - Dial: Black, Band: Green
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10276381 |
| MPN | GBD800UC3 |
| GTIN | 0889232218502 |
| Model | GBD800UC3 |
| Band Color | Green |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 15.5 mm |
| Band Width | 19 mm |
| Case Size | 49.5 mm |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Indices | 24 h Dial 12 h Dial |
| Case Thickness | 14 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Caseback | Screwback Case |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport Casual Military |
| Features | Water-Resistant Bluetooth Shock-Resistant Backlight Magnetic-Resistant LED Display Day/Date |
| Case Finish | Matte |
| Case Material | Resin |
| Display | Digital |
You might also like
Casio: G-shock GD120CM-5CR - Brown Camouflage Resin - Multifunction Men`s Watch - Dial: Digital, Band: Multicolor, Bezel: Green
Casio G-shock Mudmaster GSG100-1A All Black Solar Outdoors Military Mens Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G Shock GD010-3 Military Green Digital Watch 10 Year Battery - Dial: Gray, Band: Black, Bezel: Green
Casio Men`s GG-1000-1A3CR G Shock Analog-digital Display Quartz Green Watch - Multi, Dial: Green, Band: Green