OX8097 0254 54mm Matte Black Men`s Eyeglasses Frame by Oakley
$202
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10278294 |
| GTIN | 700285628912 |
| Model | OAKLEY OX8097 0254 |
| Frame Color | Black |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Vertical | 33 mm |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Unit Type | Unit |
| Age Group | Adult |
| Frame Material | Metal Plastic |
| Style | Full Rim |
| Theme | Designer |
| Features | Rectangular Full Rim |
| Unit Quantity | 2 |
| Product Line | Oakley |